خانه / چهره ها / چهره های جهانی / میلیاردهای لیگ برتر؛ قرارداد ۲۰ میلیاردی هم داریم!

میلیاردهای لیگ برتر؛ قرارداد ۲۰ میلیاردی هم داریم!

بزرگ‌ترین شایعات درباره قراردادهای نجومی فصل نقل و انتقالات در فوتبال ایران را در این مطلب می‌خوانید.

روزنامه هفت صبح: انتشار چند شایعه عجیب درباره مبلغ قرارداد چند ستاره فوتبال ایران در روز‌های اخیر، یک بار دیگر بحث قرارداد‌های نجومی در فوتبال ایران را داغ کرده است. به همین دلیل بزرگ‌ترین شایعات در این باره را با هم مرور می‌کنیم.

استنلی کی‌روش: بالاتر از ۹۰۰ هزار دلار؟

بزرگ‌ترین چالش سپاهان در فصل نقل و انتقالات حفظ استنلی کی‌روش و تمدید قرارداد با او بود. او پیشنهاد اولیه سپاهان را رد کرده بود و گفته می‌شد از تراکتور و پرسپولیس هم پیشنهاد دارد. اما نکته مهم ادعای مسئولان سپاهان درباره پیشنهاد ۹۰۰ هزار دلاری تراکتور به کی‌روش بود.

با توجه به این پیشنهاد، سپاهانی‌ها از تمدید قرارداد کی‌روش ناامید شده بودند و حتی با کریستین اوساگونا مهاجم نیجریه‌ای ذوب‌آهن هم به توافقات اولیه رسیده بودند. توافقی که به گفته سعید آذری به دنبال یک پیشنهاد ۵۰۰ هزار دلاری به دست آمده بود. با این حال پس از مدتی ناگهان خبر رسید که کی‌روش با سپاهانی‌ها توافق کرده و به زودی قراردادش را با این تیم تمدید خواهد کرد. او بعد از به دنیا آمدن فرزندش به اصفهان برگشت و با سپاهان تمدید کرد. اتفاقی که تعجب همگان را در پی داشت.

به نظر می‌رسید سپاهان پیشنهادی بیشتر یا برابر با تراکتور را به کی‌روش داده که او راضی به تمدید شده است، اما مسعود تابش مدیرعامل سپاهان گفت: «یک عده‌ای چیز‌هایی در این زمینه گفته‌اند، ولی آن چیزی که آن‌ها در مورد رقم قرارداد کی‌روش می‌گویند، برای دو سال او است. قرارداد بسیار مناسبی بستیم. نظر سرمربی روی ایشان بود و به هر حال آقای گل لیگ بوده است. به نظرم با مبلغی مناسب تمدید کردیم.» البته همین جمله آخر جناب آقای تابش نشان می‌دهد که قرارداد کی‌روش با سپاهان با مبلغی بالاتر از چیزی که مدعی شده‌اند تمدید شده است.


رضا اسدی: هشت میلیارد ناقابل!

هافبک دفاعی فصل گذشته سایپا یکی از پدیده‌های لیگ هجدهم بود و مشخص بود که در فصل نقل و انتقالات تیم‌های زیادی به دنبال به خدمت گرفتن او خواهند بود. همین اتفاق هم افتاد و در هفته‌های گذشته، پرسپولیس، استقلال، سپاهان و تراکتورسازی پیشنهاد‌هایی به او دادند. او در یک مقطع به شدت به استقلال نزدیک شد و در حالی که هواداران این تیم برای جذب او لحظه شماری می‌کردند، اما ناگهان خبر رسید که به دلیل درخواست مالی بالای اسدی، فعلا این انتقال انجام نخواهد شد. گفته می‌شد او مبلغی بین ۵ تا ۶ میلیارد به استقلال پیشنهاد داده است.

در این مدت مدیر برنامه‌های اسدی از پیشنهاد‌های خارجی او دم می‌زد و مدعی بود که اولویت این بازیکن لژیونر شدن است. با این حال اسدی هر چند ساعت یک بار در دفتر از باشگاه‌های ایرانی مشاهده می‌شد! سرانجام چند روز پیش و در حالی که او با سپاهان مذاکره کرده بود و پیشنهاد مالی‌اش را به این تیم داده بود، ناگهان خبر رسید که اسدی به تراکتور پیوسته است. سپاهانی‌ها که از این اتفاق عصبانی بودند، در مصاحبه‌های مختلف مدعی شدند که در خواست مالی اسدی بیشتر از دو برابر ملی‌پوشان این تیم بود.

این در حالی است که گفته می‌شود سپاهان برای جذب محمدرضا حسینی از ذوب‌آهن که ملی‌پوش هم نیست، چهار میلیارد به او داده است. حالا اگر این مبلغ را سقف قرارداد سپاهانی‌ها بدانیم، مشخص می‌شود که تراکتور با اسدی بیش از هشت میلیارد تومان بسته است!


وریا غفوری: ضرر شش میلیاردی!

وریا غفوری یکی از بازیکنان پرشمار استقلال بود که قراردادش با این تیم به پایان رسیده بود. او در دو فصل گذشته یکی از ستاره‌های این تیم بود و طبیعی بود که برای تمدید، مبلغ قراردادش افزایش بیابد. با این‌حال پروسه تمدید با او بیش از حد طولانی و پیچیده شد و حتی کار به مجادله کلامی با على خطیر و انتقاد از او هم کشیده شد. در نهایت و پس از چند بار به تعویق افتادن، سرانجام وریا غفوری قراردادش را با استقلال تمدید کرد.

او پس از تمدید مصاحبه‌ای انجام داد و مدعی شد که به خاطر ماندن در استقلال ۶-۵ میلیارد تومان ضرر کرده است! اما مشخص نیست که او پیشنهادی داشته که ۶-۵ میلیارد بالاتر از پیشنهاد استقلال بوده یا در همین حدود به استقلال تخفیف داده است، اما در اصل ماجرا خیلی فرقی نمی‌کند.

به هر حال کسی که برای تمدید، اینقدر ضرر می‌کند، قطعا قراردادش دو یا سه میلیارد نیست. گفته می‌شد استقلالی‌ها برای تمدید با غفوری به او سه میلیارد پیشنهاد داده بودند که این رقم در روز‌های اول مذاکره با مخالفت وریا روبه‌رو شده بود. درباره تمدید قرارداد سید حسین حسینی هم شایعات مشابهی منتشر شده بود.

او در اینستاگرام خود مدعی شده بود که ۲.۵ میلیارد به استقلال تخفیف داده و البته گفته می‌شد پیشنهاد اولیه او به استقلال برای تمدید، شش میلیارد تومان برای دو سال بوده است! درباره تمدید قرارداد علی کریمی هم مبالغی در همین حدود در رسانه‌ها منتشر شد.


علیرضا بیرانوند: فقط هفت میلیارد؟

علیرضا بیرانوند در روز‌های گذشته تلاش زیادی کرد تا رضایت باشگاه پرسپولیس را جلب کند و لژیونر شود. او حتی مدتی در تمرینات هم شرکت نکرد و بار‌ها در مصاحبه‌هایش از علاقه‌اش برای لژیونر شدن گفت. با این‌حال سرانجام او در جلسات متعددی که با مدیران این باشگاه داشت، راضی شد که در پرسپولیس بماند. هنوز دقیقاً مشخص نیست که بین او و مدیران پرسپولیس چه گذشته است، اما هفته گذشته یکی از روزنامه‌های ورزشی کشور در گزارشی مدعی شد که پرسپولیس برای اینکه بیرانوند قید لژیونر شدن را بزند و در پرسپولیس بماند، قراردادش را به مبلغ هفت میلیارد تومان افزایش داده است.

البته خبر مستند و دقیقی در این باره نبود و در این گزارش با توجه به مبلغ قرارداد دیگر بازیکنان پرسپولیس مثل مهدی شریفی که مازاد اعلام شد و همچنین بوژیدار رادوشوویچ که نیمکت‌نشین بیرانوند است، به این نتیجه رسیده بودند که قرارداد فعلی بیرانوند با پرسپولیس هفت میلیارد تومان است.

با توجه به اصرار‌های بیرانوند برای جدایی، به نظر می‌رسد این اتفاق رخ داده باشد و مبلغ قرارداد فعلی او با پرسپولیس چیزی در همین حدود باشد که البته اگر هم این مبلغ درست باشد با توجه به شایعات درباره دیگر قرارداد‌های نجومی، نمی‌توان قرارداد فعلی او با پرسپولیس را عجیب و نجومی دانست. او دروازه‌بان تیم ملی است و در دو سال گذشته نمایش‌های درخشانی داشته و حق اوست که جزو بازیکنانی باشد که گران‌ترین قرارداد‌ها را در فوتبال ایران می‌بندند.


رشید مظاهری: ۲۰ میلیارد!

این مبلغ اصلا برای رشید مظاهری باور کردنی نیست، اما برای فوتبال ایران چرا! مظاهری در سال‌های اخیر همواره گزینه اول جانشینی علیرضا بیرانوند در پرسپولیس بود. او در این مدت همیشه در فهرست خرید پرسپولیسی‌ها قرار داشت و پیش‌بینی می‌شد که دیر یا زود او به این تیم خواهد پیوست، اما درست در مقطعی که احتمال جدایی بیرانوند از پرسپولیس و لژیونر شدن او بیشتر از همیشه بود، مظاهری خیلی زود از ذوب‌آهن جدا شد و تراکتور را به عنوان تیم جدیدش انتخاب کرد!

این اتفاق کمی عجیب به نظر می‌رسید، اما افشاگری سید کاظم اولیایی مدیرعامل اسبق استقلال باعث شد تا دلیل اقدام زودهنگام مظاهری در پیوستن به تراکتور مشخص شود. اولیایی در یک مصاحبه البته بدون نام بردن از رشید مظاهری گفت: «یک دروازه‌بان که از ذوب‌آهن به تراکتورسازی پیوست، قبل از آن با پیشنهاد ۱.۵ میلیاردی پرسپولیس به توافق رسیده بود که صبح روزی که قرار بود با پرسپولیس قرارداد ببندد، برایش بلیت ترکیه می‌گیرند و با ۱۰۰ هزار دلار پیش‌پرداخت و قرارداد پنج میلیاردی برای این فصل و هشت میلیاردی برای فصل آینده و در کل ۲۰ میلیارد در چهار سال، او را جذب تیم تراکتورسازی می‌کنند.»

رشید البته در پستی اینستاگرامی اولیایی را تهدید به شکایت می‌کند و از او می‌خواهد این ادعا را تکذیب کند، اما خبری از تکذیب اولیایی نمی‌شود و مظاهری هم به رغم تهدید سنگینش، دیگر این ادعا را پیگیری نمی‌کند تا اینطور به نظر برسد که انگار ادعای اولیایی درست بوده است.

همچنین ببینید

مری وُلستون‌کرافت؛ زنی که یک قرن از زمان خودش جلوتر بود

مری وُلستون‌کرافت را نخستین فمینیست انگلستان خوانده‌اند. او حداقل یک قرن از زمان خودش جلوتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *